ONLINE rezervace prohlídky
Hrady a zámky - Termíny prohlídek - Homepage - Kontakty - E-shop
ŽOKEJKA

ŽOKEJKA LATA

Žokejka Lata Brandisová ze zámku Slatiňany

Zámecké prostředí znala komtesa Lata již od malička – vyrůstala totiž na zámečku v Řitce poblíž Prahy. Tatínek by ji byl býval přivítal na svět raději jako kluka. Ale když už Bůh jinak nedal, dal jí aspoň klučičí výchovu.

Na kalhoty si Lata zvykla podstatně lépe, než její podobně vychovávané sestry. Stejně jako na sedlo koně. Tohle ušlechtilé zvíře milovala na světě ze všeho nejvíc. Odmala byla nucena poměřovat se s muži a tahle soutěživost jí zůstala. Když se přihlásila na start Velké pardubické, slavných dostihů, byla z toho slušná mela: Pánové ji mezi sebe nechtěli přijmout, patrně ze strachu, aby nebyli trumfnuti při poměřování sil slabším pohlavím, a tak si vymýšleli zástupné důvody, proč nemůže žena soutěžit v dostizích s muži.

Z Anglie, Mekky dostihů, ale přišel do Pardubic jasný příkaz: Nechte tu ženu soutěžit. A postavte jí vlastní šatnu, aby ji žádný chlípník mezi vámi neokukoval při převlékání do žokejského úboru.

Na podzim 1937 nastal pro Latu Brandisovou slavný den: Porazila dokonce všechny muže na startu. Stala se vítězkou Velké pardubické! Do Slatiňan zajížděla předtím a hlavně potom velmi často. Kde by našla lepší koně pro své další dostihy, než v místním zámeckém hřebčíně?

"Každý pátek není svátek"